Chauvin Arnoux MA193-350 - Miniflex AC Current Clamp (350mm)
Availability: Usually 5 working days
Product Code
CAMA193-350
Free Delivery
90-day Returns
Technical Support
MA193-350, AC, 1…10kA, 100mm Ø, single, black.
The Chauvin Arnoux MA193-350 Miniflex has a sensor length of 350mm and a clamping diameter of 100mm and can measure AC current from 100mA to 10kA. It is supplied with a 3m cable. The clamp weighs approximately 60g.
It meets electrical safety as per IEC 61010 and maximum rated voltage is 600V CAT IV or 1000V CAT III.