Martindale PD690SRD – 690V AC/DC Proving Unit with 5 ranges
  • Suitable for use with voltage indicators up to 690V
  • Stepped voltage output matched to two-pole tester thresholds
  • Switchable DC output mode via push button
  • Compatible with S-series magnetic hanger
  • Ideal for proving indicators and measurement devices up to 690V AC or DC in commercial and industrial applications
Availability: In stock
Ships tomorrow if ordered in the next 20 hours and 47 minutes!
Product Code
MARPD690SRD
Free Delivery
90-day Returns
Technical Support
Proves the operation of voltage indicators, multimeters and test lamps up to 690V AC and is ideal for higher voltage, three phase commercial and industrial applications. Also has switchable DC output.
More Information
ManufacturerMartindale
Manufacturer Part NumberPD690SRD
GTIN5036162188701
Included CalibrationCall for info
ManualDownload
DatasheetDownload
Output voltage 690V, 440V, 230V, 120V or 50V nominal
Output frequency DC or 50Hz nominal
Output loading See datasheet
Temperature (Operating & Storage) -10°C to 40°C
Humidity (Operating & Storage) max. 70% R.H.
Altitude up to 2000m
Pollution Degree 2
Power 6 x 1.5V, AA alkaline batteries (IEC LR6, NEDA 15A)
Dimensions 150 x 80 x 35mm